ARKİLER FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ARKİLER FORUM

HERKES BİR ARKİ, BİR AİLEDİR...

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yapRADYO

KALP KRİZİ ANINDA ŞİDDETLİ ÖKSÜRÜN

YazarMesaj
??NeSRiN??
Admin
Admin
??NeSRiN??

KALP KRİZİ ANINDA ŞİDDETLİ ÖKSÜRÜN Empty
MesajKonu: KALP KRİZİ ANINDA ŞİDDETLİ ÖKSÜRÜN   KALP KRİZİ ANINDA ŞİDDETLİ ÖKSÜRÜN Icon_minitimePtsi Haz. 15, 2009 12:21 pm

Kriz anındaki ilk 10 saniye hayati önem taşıyor. Uzmanlar, kriz anında şiddetli öksürmeyi öneriyor.

Son zamanlarda pek çok insanın kalp krizine yalnız başınayken yakalandığını belirten uzmanlar, yardım olmaksızın, normal kalp atışı bozulan ve baygınlık hisseden bir insanın, bilincini yitirmeden önceki ilk 10 saniyede, devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürerek kendilerine yardımcı olabileceklerini söylediler. Rochester General Hastanesi’nin bülteninde yer alan bir haberde, yalnız başına olan ve kalp masajı konusunda eğitim almamış bir hastanın kalp krizi anında ilk 10 saniyenin hayati önem taşıdığı belirtildi.

Yardım olmaksızın, normal kalp atışı bozulan ve baygınlık hisseden bir insanın bilincini yitirmeden önceki bu sürede, devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürerek kendine yardımcı olabileceği vurgulandı. Uzmanlar, her öksürükten önce derin bir nefes alınmasını ve öksürüğün, göğüs derinliğinden balgam çıkarmak istercesine derin ve uzun olması gerektiğine işaret etti. Derin nefes alma ve öksürüğün, yardım gelene ya da kalp normal ritmine geri dönene kadar, durmaksızın her iki saniyede bir olacak şekilde devam edilmesini öneren uzmanlar, “Derin nefes alma akciğerlere oksijen ulaştırırken, öksürük hareketi kalbi sıkıştırarak kanın dolaşımını sürdürür.

Kalp üzerindeki sıkıştırma hareketi aynı zamanda kalbin normal ritmine dönmesine de yardımcı olur. Bu şekilde, kalp krizine maruz kalan kişi, kendisini bir hastaneye ulaştırabilir”
https://arkilerforum.yetkin-forum.com

KALP KRİZİ ANINDA ŞİDDETLİ ÖKSÜRÜN
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» KALK KRİZİ
» KALP VE DAMAR HASTALIĞI